تبلیغات
کلیک های پایداری - سخنرانی علامه مصباح یزدی به مناسبت روز زن
کلیک های پایداری
به سایت ما خوش آمدید
سخنرانی علامه مصباح یزدی به مناسبت روز زن:
هم در زندگی های سنتی و هم مدرن به زنان ظلم می شود، نگاه درست نگاه اسلام است/ زن نباید در تمام امور تابع محض مرد باشد/ خاطره جالب از زندگی شخصی رهبر انقلاب

آیت الله مصباح یزدی، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع همسران کارمندان و دانش پژوهان این مؤسسه ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه(س) با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) باید به عنوان الگویی برای افراد قرار گیرد، اظهار داشت: هنوز در رابطه با چگونگی الگو قرار دادن زندگانی حضرت زهرا(س) برخی ابهامات و سئوالاتی در ذهن افراد وجود دارد؛ به عنوان نمونه حضرت امام خمینی(ره) در اعتراض به یک برنامه تلویزیونی اظهار داشتند که باید حضرت زهرا(س) الگوی زندگی همه قرار گیرد. اما در تفسیر این کلام اختلافاتی وجود دارد.

سخنرانی علامه مصباح یزدی به مناسبت روز زن:
هم در زندگی های سنتی و هم مدرن به زنان ظلم می شود، نگاه درست نگاه اسلام است/ زن نباید در تمام امور تابع محض مرد باشد/ خاطره جالب از زندگی شخصی رهبر انقلاب

آیت الله مصباح یزدی، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع همسران کارمندان و دانش پژوهان این مؤسسه ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه(س) با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) باید به عنوان الگویی برای افراد قرار گیرد، اظهار داشت: هنوز در رابطه با چگونگی الگو قرار دادن زندگانی حضرت زهرا(س) برخی ابهامات و سئوالاتی در ذهن افراد وجود دارد؛ به عنوان نمونه حضرت امام خمینی(ره) در اعتراض به یک برنامه تلویزیونی اظهار داشتند که باید حضرت زهرا(س) الگوی زندگی همه قرار گیرد. اما در تفسیر این کلام اختلافاتی وجود دارد.

به گزارش رسا، آیت‌الله مصباح با اشاره به نمونه‌هایی از زندگانی حضرت زهرا(س) اظهار داشت: خانه‌ای که حضرت زهرا(س) در آن زندگی می‌کردند، از گل و خشت بود و در حیاط کوچک آن نیز شتری که علی(ع) برای آب کشی از آن استفاده می‌کردند، وجود داشت. حتی حضرت زهرا(س) پس از اینکه پرده کرباسی نقاشی شده ‌ای که به عنوان هدیه دریافت کرده بودند را جلوی در آویختند، آن را باز کرده، به مسجد خدمت پیامبر خدا (ص) فرستادند تا خرج فقرا شود.

از سوی دیگر در تهیه غذا نیز گاه خودشان مقداری جو قرض کرده و با دستاس آن را آرد کرده و نان می‌پختند که در مواردی حتی همان را هم به فقیر می‌دادند. وی با طرح این سؤال که آیا الگوگیری از آن حضرت به این معناست که ما هم در خانه گلی و خشتی زندگی کنیم، ادامه داد: مراد از الگو گیری از زندگی حضرت زهرا(س) به معنای تأسی به ایشان در شکل و قالب کار نیست، بلکه تأسی به روح کار است.

علامه مصباح در توضیح این مطلب با اشاره به اینکه در زمان حضرت زهرا(س) زندگی عمومی مردم مدینه، ساده بود، ادامه داد: الگوگیری از آن حضرت به معنای ساده زیستی با توجه به زمان و شرایط است. لذا امروز نیز ساده زیستی به معنای عدم دلبستگی به لذائذ دنیا و عدم برتری طلبی است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم و روایات اظهار داشت: آخرت برای کسانی خواهد بود که به دنبال برتری طلبی بر دیگران نباشند و اگر کسی بخواهد حتی بند کفشش، بهتر از بند کفش دیگری باشد، مرتبه‌ای از برتری طلبی در او وجود دارد.

وی با نقل خاطره‌ای از مقام معظم رهبری اظهار داشت: اوایل ریاست جمهوری مقام معظم رهبری بود که خدمت ایشان رسیدم، دو نکته برای من بسیار قابل توجه بود، اول اینکه ایشان اظهار داشتند که از همان گوشت یخ زده و برنج کوپنی که سایر مردم استفاده می‌کنند، می‌خرند ونکته دیگر اینکه تنها در یکی از اتاق هایشان قالی نخ نمایی پهن بود که آن هم جهیزیه همسرشان بود و حتی پیشنهاد خانواده همسرشان مبنی بر تعویض فرش را نپذیرفته بودند، در حالیکه خانواده همسرشان از تجار فرش بودند.

ایشان با اشاره به لزوم تأسی به حضرت زهرا(س) تأکید کرد: مراد از الگو گیری، تأسی به حضرت زهرا(س) در ساده زیستی و عدم توجه به زرق وبرق دنیا و عدم برتری طلبی است نه پیروی از ایشان در قالب و شکل زندگی. علامه مصباح در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: امروزه واقعیتی در جهان وجود دارد که زن‌ها مورد ظلم و بی‌مهری واقع شده اند، از کشورهای غربی و شرقی گرفته تا کشور‌های اسلامی و غیر اسلامی.

علامه مصباح ادامه داد: حتی در برخی از مناطق و کشورهای اسلامی به خاطر نوعی از رسوم و تفکرات قومی و یا برداشت اشتباه از دین، با زنان به گونه‌ای برخورد می‌شود که گویا زن باید در همه کارها تابع فرامین مرد باشد، و از این رو حتی بسیاری از کارهای سنگین به آنها واگذار می‌شود، و متاسفانه بعد از گذشت 1400 سال از اسلام، هنوز در کشورهای اسلامی هم، ظلم و بی‌مهری نسبت به زنان وجود دارد.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: از طرف دیگر، هرچند غرب ادعا دارد که به زن‌ها به عنوان موجودی برابر با مردان و یا حتی بالاتر از آن نگریسته می‌شود، اما چنین چیزی صحت ندارد و زنان در غرب هم مورد ظلم قرار گرفته اند. حتی اگر از آمارهای بالای ظلم به زنان و محدود کردن و کتک زدن زنها در غرب چشم بپوشیم، باز هم زن در غرب مورد بی‌مهری قرار گرفته است، چرا که معرفی زن به عنوان یک ابزار برای لذت جویی درغرب، خودش بالاترین ظلم به زنان است.

آیت‌الله مصباح به سفرخود به آمریکا و دیدارش با یکی از دانشمندان ایرانی که عضو 12 انجمن علمی در دانشگاه‌ها بود، اشاره و خاطرنشان کرد: این دانشمند بسیار از زندگی در آمریکا ناراضی بود و بیان می‌کرد که وقتی یک شب دیروقت به منزل آمده بود، متوجه چراغ روشن اتاق دخترش شده بود، لذا تصور کرده بود که دخترش مشکلی داشته باشد، از این رو درب اتاق را زده و وارد می‌شود و با دخترش و یک مرد غریبه‌ای رو به رو می‌شود. دختر از اتاق بیرون آمده و هرچه از دهانش بیرون آمده بود، نثار پدر کرده بود و حتی تهدید کرده بود که با پلیس تماس گرفته و می‌گوید پدرش قصد تجاوز به او را داشته است و بالاخره کار با عذرخواهی و التماس پدر پایان پذیرفته بود. یعنی در غرب آزادی زن را به گونه‌ای تفسیر می‌کنند که پدر حق ندارد در خانه خودش، درب اتاق دخترش را باز کند تا احوالی از او بپرسد.

وی با اشاره به اینکه هر دو سبک زندگی سنتی و مدرن غربی توأم با محرومیت زن، کمابیش در کشور ما وجود دارد و در هر دو گرایش به زن ظلم می‌شود، اظهار داشت: برای تأمین حقوق زن باید به نحوی که دین مشخص کرده رفتار کرد و تفکرات غیر اسلامی را از ذهن بیرون ریخت. لذا نه آزادی مطلقی که غرب برای زن تعریف می‌کند و نه محرومیت‌هایی که در برخی تفکرات سنتی وجود دارد، هیچ کدام صحیح نیست و سبب ظلم به زن و بی‌احترامی به شخصیت زن می‌شود.

وی با اشاره به نمونه‌های مختلفی اظهار داشت: دستور صریح اسلام در بسیاری از موارد، مشاوره و همفکری زن و شوهر است و چنین نیست که زن در همه امور تابع محض همسر خود باشد، بلکه تنها در مسائل خاص زناشوئی، زن موظف به اطاعت از شوهر است که البته آن هم به خاطر مصالح و تحکیم خانواده و کسب آرامش مرد برای توجه به خانواده خود است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: گرایش‌های فمینیستی غربی نیز نه تنها مخالف صریح احکام اسلام است، بلکه در عمل هم نمی‌تواند آرامش و آسایش را برای زن به ارمغان آورد، چرا که این تصور را در ذهن زن به وجود می‌آورد که اگر تاکنون در حق او ظلم شده، باید برای احقاق حق خود با مردان به ستیز برخیزد، و لذا این تفکر به جای سازش و هم‌زیستی، احساس مقابله با مرد و همسر خود می‌کند، و آسایش و آرامش را از زندگی‌ها گرفته و تنها تخم نفرت، کینه و سوء ظن را در خانواده می‌کارد.

نوع مطلب : اجتماعی، مذهبی، 
برچسب ها : مصباح، روز زن، جضرت زهرا، آیت الله، مصباح یزدی، قم،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393
جمعه 24 شهریور 1396 05:11 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if
you knew of any widgets I could add to my blog that
automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:26 ب.ظ
It's really a great and helpful piece of info.
I am satisfied that you shared this useful info with us.
Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:28 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about What do you do for
Achilles tendonitis?. Regards
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:18 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it is time to
be happy. I have read this post and if I could I want
to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write
next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!
جمعه 25 فروردین 1396 06:43 ق.ظ
Wonderful work! That is the kind of information that should be shared across the web.
Disgrace on Google for now not positioning this post higher!
Come on over and visit my site . Thanks =)
چهارشنبه 16 فروردین 1396 11:45 ق.ظ
Hey would you mind letting me know which web host you're
utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog
loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price?
Kudos, I appreciate it!
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 03:40 ب.ظ
مسئولان فرهنگی و فیلترینگ چه غلطی می کنند؟؟؟
اگر الان هر جای این مملکت یه کسی یه انتقاد تندی بکنه و یا بعضی واقعیات تلخ رو بیان کنه مستلزم اینه که وبش فیلتر بشه و تحریم بشه اما معلوم نیست مسئولان زیربط الان مشغول چه کارو برنامه و سیاست مهمی هستند که اصلا اسامی ائمه مظلوممون رو حتی نمی تونیم توی اینترنت جستجو کنیم .
وقتی نام ائمه رو جستجو می کنید بعضا صفحات فحاشی فیسبوک اولین بالا میاد .
یالاعجب …
اصلا نمیشه کلماتی مثل ( علی ، نقی ، علی نقی و …. ) رو جستجو کرد . تعداد صفحات سکس خیلی بیشتره تا صفحات مرتبط ….
آقایان مسئول ، اگه الان کاریکاتور یکی از وزرا بیاد روی یه تارنمای اینترنتی هفت پشت و ریششو فیلتر می کنید اما تصاویر سکس و کاریکاتور ائمه معصوم ما فیلتر احتیاج نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و
وما چقدر کم کاری کردیم که تعداد صفحات مستهجن بیشتر شده . خدا از تقصیر ما بگذره
............................................
سلام علیکم
بزرگوار از شما خواهشمندم با لینک کردن این سایت
http://camp10.ir
و قرار دادن لوگوی اون در صفحه اول وبتون و معرفی این وب به 10 نفر
..............
و با ارسال 10 پیامک به 10 نفر برای معرفی این وب یا یاد آوری مظلومیت امام دهم شیعیان
..............
و کپی کردن 10تا از مطالب اون وب در وبتون
..............
و یا ساخت یه وبلاگ بلگفا و وارد کردن فقط 10تا مطلب در اون وب ، این کمترین کار رو برای مظلومیت زدایی از ائمه مظلوم شیعه انجام بدید
.............
ضمنا از شما خواهشمندم هر موقع هر مطلبی در رابطه با این امام همام پیدا کردید ، لینک اون صفحه رو توی اون سایت کامنت یا پیام بزارید تا بازنشر داده بشه
.............
این حق و تکلیفیست که الان بر ضمه ماست
یا حضرت هادی علیه السلام
شنبه 6 اردیبهشت 1393 01:58 ب.ظ
کپی کنید

ایران دوباره به شرکت گوگل اعتراض کرده

چون اسم خلیج فارس تو نقشه گوگل خلیج عربی ثبت شده

برای همینم شرکت گوگل اعتراض ایران رو قبول کرده

و رای گیری اینترنتی گذاشته

سریع اقدام کنید درحال حاصر رای عربها ۷۴ درصد و رای ایرانی ها۲۶ درصد

تا وقت رای گیری تمام نشده بشتابید که اگه همت نکنید اسم

خلیج فارس برای همیشه به فراموشی میره

وارد سایت شوید سمت راست دو دایره هست روی خلیج فارس

کلیک کنید و بعد روی vote کنید

فقط دو دقیقه وقت میخواد

آدرس سایت

http://www.persianorarabiangulf.com/index.php
شنبه 6 اردیبهشت 1393 01:58 ب.ظ
در تعبدات کوه کندن از ما نخواسته اند،

سخت ترینشان نماز شب خواندن است

که در حقیقت تغییر وقت خواب است نه بی خوابی

بلکه نیم ساعت زودتر بخواب تا نیم ساعت زودتر بیدار شوی

آیا می ترسی اگر بیدار شوی دیگر خوابت نرود؟

اگر خواب بمانی در خواب هم ممکن است بمیری...

آیت الله العظمی بهجت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حنظله توحیدی کریمی
پیوندهای روزانه
پیوندها
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
کلیک های پایداری Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net Review www.click-lasting.mihanblog.com on alexa.com Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net تحلیل آمار سایت و وبلاگ
مدافعین حرم
کد لوگوی سایت مدافعین حرم

جشنواره وبلاگ نویسی مقاومت

کلیه حقوق این وبلاگ برای کلیک های پایداری محفوظ است
تحلیل آمار سایت و وبلاگ